Yüksek Lisans Yapanlar İçin Askerlik Tecil İşlemleri

0

Yüksek Lisans ve Tecil

Askerlik, yaşı gelen her erkeğin yapması gereken kutsal bir vazifedir. Yüksek lisans yapmak isteyen ya da yapan kişiler yüksek lisans için askerlik tecil işlemleri yapabiliyor. Askerlik şubesine polis ya da jandarma eşliğinde zorla götürülme gibi bir durum o kadar kolay değil. Yeter ki uyarılarımızı dikkate alın ve sonuna kadar okuyunuz.

Eğitim hakkı devlet tarafından güvence altında. Yüksek lisans devam ederken askerliğe gitmek kariyer anlamında da darbe olur bu yüzden tecil imkanı mevcut.

Çeşitli ülkelerde farklı askerlik kuralları olsa da ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan 20 yaşını doldurmuş her erkek askerliğe gitmek zorundadır. 20 yaşını doldurmuş olan ve askerliğe gitmeyen erkekler, herhangi bir mazeret bildirerek askerliğini tecil ettirmelidir. Peki, askerlik tecil işlemi nasıl yapılmaktadır?

Askerlik Tecil İşlemi Nasıl Olur?

Askerlik tecil işlemi için kesinlikle mantıklı bir mazerete ihtiyaç vardır. Genel olarak sağlık problemleri, askerliğe elverişli olunmaması ya da eğitim nedeniyle askerlik tecil işlemi yapılabilmektedir. Biz yüksek lisans yapanlar için askerlik tecil işlemleri konusunda bir araştırma yaptık ve sonuçlarını bu yazımızda derledik.

Yüksek Lisansa başlayan kişinin askerliği 3 yıl 4 ay süreyle tecil edilir, yani ileri tarihe atılır. Tabi yüksek lisans uzuyorsa, her dönem kayıt olup yine de uzuyorsa durum değişiyor ve daha fazla tecil edebilme imkanı doğuyor.

Yüksek lisans eğitimi alanlar için yüksek lisansın uzaması göz önüne alınarak askerlik tecil yaş sınırı 35 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaştan sonra yüksek lisans uzasa ve bitmese bile askerliğe gitmek zorunludur.

Yüksek Lisans yapmaya başlayan kişinin tecil işlemleri, yüksek lisansın yapıldığı ilgili enstitü tarafından otomatik olarak yapılır. Fakat biz yinede uygulamada bazı aksaklıklar yaşandığı için uyaralım. Bazı enstitü çalışanları evrakları Askerlik Şubesine göndermeyi unutuyor. Bu durumda öğrenciler e-devlette “En yakın askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekiyor” yazısı ile karşılaşabilir. Bu yazı, askerliğe davet yazısıdır. Endişeye gerek yok. Bizzat Askerlik Şubesine kendiniz giderek evraklarınızı teslim edebilirsiniz ama bunun yerine öğrenci işlerine hatırlatıp yönlendirmeniz daha kolay olacaktır. Evrakları ilgili enstitü müdürlüğü Askerlik Şubesine göndersin, sizde yorulmamış olursunuz.

Yüksek lisans askerlik tecil için peki gerekli belgeler nelerdir?

Askerlik Tecil İşlemi İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

  • Askerlik şubesinde size doldurtulacak olan belgeler
  • 6 adet vesikalık fotoğraf. (yanınızda yedek olarak 2-3 tane daha bulundurun.)
  • Lise ve üniversite diplomalarınız. (Eğer hala öğrenciyseniz okul onaylı öğrenci belgesi.)

Açık Öğretim Ya Da İkinci Üniversite Askerlik Tecili İçin Kullanılabilir Mi?

Bu soru sık sık sorulmaktadır. Eğer lisans veya ön lisans eğitimini tamamladıysanız ve askerlik tecil süreniz bittiyse, ikinci bir üniversiteye kayıt yaptırmanız ya da açık öğretim fakültelerinden birine kayıt yaptırmanız tecil için geçerli olmayacaktır.

Askerlik tecil ettirmek için ya yüksek lisans ya da doktora eğitimine başlamanız gerekmektedir. Buda 35 yaşına kadar geçerlidir. 35 yaşından sonra mecburi olarak askerlik hizmetini yapmanız gerekmekte ya da herhangi bir aftan yararlanarak bedelli yapmanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.