3000 TL ile Sistem Toplama Tavsiyeleri 2019

0

3000 TL ile Bilgisayar Toplamak

2019 sistem tavsiyeleri arasında bütçenize uygun bir sistem için karşınızdayız. 3000 TL ile sistem toplamak orta halli bir bilgisayar kasası anlamına geliyor. Bilgisayar parçalarının “dolar” endeksli olması, dolar artınca RAM, İşlemci, Ekran kartı ve diğer donanımların fiyatlarını arttırdı. Bilgisayar kasası sistem önerileri çoğunlukla oyun bilgisayarı toplamak isteyenlerin tercihi. Bu yüzden yazımızda 2019 yılı donanım ve parça fiyatlarını araştırdık, 3000 TL ile iyi bir oyun bilgisayarı oluşturduk. Aynı zamanda iş yeri ve evde genel işler için kullanılabilecek tarzda.

Daha önce 2000 TL ile sistem toplamak konusunu işlemiştik. Bütçeniz kısıtlıysa oradan da istifade edebilirsiniz.

Oyun bilgisayarı toplamak isteyenler için tüm parçalar önemlidir ancak en önemlisi ekran kartıdır diyebiliriz. Sizler için bu yazımızda örnek olması için 3000 TL ile sistem toplama listesi sunacağız. Sistemleri birbirleri ile karşılaştırabilir, aklınıza yatan sistemi direk olarak satın alabilirsiniz.

Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

bilgisayar

Masaüstü bilgisayar toplamak isteyenler bilgisayarın en temel parçalarını bulmak zorunda:

 • RAM,
 • İşlemci,
 • Harddisk,
 • Anakart,
 • Ekran Kartı,
 • Monitör.

Bu bileşenler fiyat olarak en maliyetli kısım ve bilgisayarın çalışması için şart. Diğer donanımsal ürünler (hoparlör, CD Rom, USB 3.0 giriş v.b.) olmasa da olabilir. 3000 TL ile bilgisayar toplamak için yukarıda saydığımız ana bileşenleri sıfır alıp, geriye kalanları ikinci el alabilirsiniz. Böylece maliyet düşecektir.

Tavsiye edilecek sistemlerdeki anakart, ekran kartı, işlemciler ve kasa Watt (W) gücü aralarında uyumludur. Dolayısı ile satın almadan sonra herhangi bir sorun yaşamdan bilgisayar parçalarını oturtarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

3000 TL Sistem Tavsiyesi (Toplama Bilgisayar)

Evde, iş yerinde, okulda, internet kafede ve tüm ortamlarda kullanılabilecek sağlam bir bilgisayar arıyorsanız işte önerimiz. 2019 yılında 3000TL bütçeyle alınabilecek ideal toplama bilgisayar. Aynı zamanda iyi bir oyun bilgisayarı olarak nitelendiriyoruz.

2019 yılında doların artış veya düşüşü ile fiyatlar ufak çaplı değişiklik gösterebilir. O yüzden sistemi hızlı bir şekilde toplarsanız bütçenizi fazla aşmamış olursunuz.

Bilgisayar monitörü için varsa evinizde, iş yerinizde ya da internet sitelerinde 2.el ürün kullanmanızı öneririz. Hatta 37 inç Vestel veya benzer TV ekranlarından tedarik edin derim. Sıfır ve iyi bir monitör önerisi isteyenler için önerimiz LG 22MK400H-B modelidir.

oyun

Yukarıda görmüş olduğunuz sistem aşağıdaki iş alanlarına da oldukça uygundur:

 • Çizim yapanlar,
 • Video düzenleyenler,
 • Ağır stüdyo programları kullananlar.

Sistemde internet üzerinde hızlı bir şekilde dolaşırken düzenlemiş olduğunuz videoların render yapma süresini de büyük ölçüde kısaltabilirsiniz. Video düzenleme programının SSD üzerine kurulu olmasına da dikkat edin.

3000 TL’nin biraz üstüne çıkabilirim diyenler için ufak bir tavsiyemiz aynı RAM markasından 1 adet daha alınması olacaktır. Böylece 16 GB RAM ile yapacak olduğunuz işlere daha fazla hız kazandırabilirsiniz. 2019 sistem tavsiyeleri arasında Youtube platformu için uğraşan kişiler için ideal bir bilgisayar olacaktır.

3000 TL ile Sistem Tavsiyesi – 2

Elbette tek bir öneri ile sizleri kısıtlamadık. Toplama bilgisayar önerileri arayanlara ikinci tavsiyemiz hazır.

 • İşlemci: AMD Ryzen 3 2200G
 • RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4 8 GB 3000 MHz Ram
 • Anakart: Gigabyte A320M-S2H AMD A320 3200Mhz(OC) DDR4 Socket AM4
 • Ekran Kartı: Sapphire Pulse Radeon RX 570 4GD5
 • Harddisk SSD: Toshiba OCZ TR200 SSD
 • Kasa: Corsair Carbide Champ/SPEC-01 600W 80+ PSU
 • Monitör: LG 22MK400H-B

Yukarıdaki sistem 3000 TL’yi bir miktar geçmektedir fakat sisteme monitör dahildir. Dileyen kişiler monitörü çıkararak ekran kartını RX 580 ile değiştirebilirler. Yani monitörü çıkarıp ekran kartını daha yüksek seviyeye getirmek mümkün.

AMD’nin güçlü ekran kartları ile beraber bu sistemde PUBG’den GTA 5’e kadar oynayamadığınız oyun kalmaz. 2019 sistem tavsiyeleri içerisinde 3000 TL bütçesi olan için iyi bir oyun bilgisayarı topladık. 4 GB ekran kartı ve güncel olması nedeniyle ultra ayarlarda yeni çıkan oyunları da oynayabilirsiniz.

AMD’nin Intel ve Nvidia’a karşı olan ürün savaşlarında müşteriler kârlı çıkmaktadır. AMD ucuz fiyattan bizlere çok daha iyi sistemler sunmakta. Dolayısı ile sadece marka için Intel veya Nvidia modellere yüksek miktarlar ödemeye gerek yok. Tabi burada Intel ve Nvidia nın kendi alanında mükemmel teknolojilerine lafımız yok. Harika performanslara sahipler ancak 3000 TL bütçe için AMD tercih ettik.

Bu sisteme ek olarak daralma yaşamak istemiyor, oyun oynarken arka planda internette gezinmek istiyorsanız bir 8 GB RAM daha alabilirsiniz. Tavsiye olarak ise aynı RAM’den almanız uygun olacaktır. Anakart üzerinde 2 soket bulunuyor ve RAM’i 2×8 şeklinde takabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.