4000 TL ile Sistem Toplama Tavsiyeleri 2019

0

4000 TL ile Toplama Bilgisayar

Toplama bilgisayar için 4000 TL bütçe ayıranları neler bekliyor? Günümüz şartlarında iyi bir bütçe olan 4000 TL ile 2019 yılında alınabilecek toplama bilgisayarlar incelendi. 4000 TL günümüzde dolar kuru dikkate alındığında ortalama bir bilgisayara sahip olmanıza olanak sağlayacaktır. Dolayısı ile bilgisayarı programlama veya oyun için kullanacakların farklı seçimler yapması gerekir.

Ekran kartları programcılar ve oyuncular için farklı alanda hizmet verir. Sistem toplama tavsiyeleri 2019 yayınımızda ağırlıklı olarak oyun bilgisayarlarını gözettik. Aynı şekilde programlama yapacak olan kişilerin işlemcilerini daha güçlü bir işlemci olarak seçmek zorundadır. Oyuncular için ise işlemci konusu ikinci plandadır.

Daha önce 3000 TL ile sistem toplamak konusunu işlemiştik. Bütçeniz kısıtlıysa oradan da istifade edebilirsiniz.

Bilgisayar Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sistem toplama tavsiyeleri yaparken şüphesiz bilgisayarın ana bileşenlerini çok inceledik. Bileşenlerin birbiri ile uyumsuz olması başlı başına bir dert. O yüzden hem özellik hem uyum yönünden incelemek gerekiyor.

Toplama oyun bilgisayarı yaparken oyunlarda maksimum performans almak için iyi bir ekran kartı gerekir. Ardından destekleyici RAM ve işlemciler ile maksimum performans elde edilebilir.  2019 sistem tavsiyeleri için yazımızda oyuncular ve programcılar için örnekler görebilirsiniz. Bütçenize göre parçalarda bir üst modeli alma gibi durumları göz önünde bulundurabilir, yorum alanında sorularınızı yöneltebilirsiniz.

4000 TL ile Sistem Toplama (Genel Kullanım)

 • İşlemci: AMD RYZEN 5 2600 3,9/4,1 GHz AM4+ 65W
 • Anakart: MSI B450M PRO-M2 Soket AM4 AMD B450 micro ATX 7B84-005R
 • RAM: Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 3000MHz
 • Ekran Kartı: Sapphire Pulse Amd Radeon RX 570 4G 256Bit GDDR5
 • Güç Kaynağı: SilverStone 600W 80+ Strider Serisi Aktif PFC
 • Kasa: FSP CMT110A USB3.0
 • SSD: Adata SU650 3D NAND 2.5 Sata 3.0 Ssd Disk 240GB ASU650SS

Bu sistemde SSD yerine HDD tercih ederek daha düşük maliyet ile satın alma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda kasa ve güç kaynağını ayrı almak yerine 600W gücüne sahip bir kasa alabilirsiniz. Fakat bu şekilde sistem hem görünüm olarak sizi tatmin edecek hem de parçalar birbiri ile uyumlu olacaktır.

Uygun gördüğünüz parçaları kendinize göre değiştirebilir veya modellerini düşürebilirsiniz. AMD son yıllarda yaptığı ataklar ile birbirinden güzel işlemci ve ekran kartları üretmektedir. Nvidia ve Intel’e rakip olma isteği sayesinde kullanıcılar da bu güzel özelliklerden ucuz fiyata yararlanabiliyor. Siz de AMD yükselişine destek vererek son performans ürünlere sahip olabilir, sisteminizi programlama konusunda hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Programlama yaparken kaynak programlarda kasma ve takılma yaşamadan işinizi görebileceksiniz.

4000 TL ile Oyuncu Sistemi Toplama

 • İşlemci: R5 1400
 • Anakart: MSI B350 PRO VHD
 • RAM: Adata 8GB DDR4 2133-2400 (durumu olanlar 3000 MHz tercih edebilirler.)
 • Ekran Kartı: Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
 • SSD: Adata 120 GB SSD
 • HDD: Seagate 1 TB 64 MB Önbellek
 • Kasa: RAMPAGE SPECTRUM RGB FAN USB 3.0 MidT ATX SİYAH GAMING CAM KASA

Yukarıdaki sistem hem depolama alanında hem de ekran kartı alanında büyük avantajlar sunmaktadır. Üstelik kasa görünümü oyuncular için oldukça hoş ve ışıl ışıl olacaktır. Artan dolar kuru nedeniyle Intel ve Nvidia ürünleri oldukça pahalıya denk gelmektedir. AMD tercih ederek hem ucuz hem de fiyat performans ürünlerini bünyenize katabilirsiniz.

Ekran kartları Nvidia ile neredeyse eşit olup yüksek sistem gereksinimi isteyen oyunlarda aynı performansı göstermektedir. Anakart 2 soketli RAM’den oluşmaktadır. Yine bütçesi olan kişiler aynı RAM’den 1 adet daha alarak 2×8 GB şeklinde 16 GB RAM sahibi olabilirler. Bu da arka planda daha fazla işlem yapabilme anlamına gelmektedir. 2019 sistem tavsiyeleri içerisinde Türkiye için en çok AMD tercih edildiğinden dolayı iki sistem de AMD üzerine toplanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.