Adım Adım Facebook Sayfa Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?

0

Facebook Sayfası Devredilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Facebook sayfası satışı yapanlar ya da ücretsiz olarak devretmek isteyenler bilmeden karşı tarafı mağdur edebilirler. Facebook sayfa sahibi ve işletme sahiplik ayarları itina ile yapılmalıdır. Alıcı kişiler facebook sayfası satın almak istiyorsa cepteki paradan da facebook sayfasından da olabilirler. Bir facebook sayfası devredilirken sayfa sahibi yeni kişi olarak atanır. Sayfa sahibi belirlenirken tüm adımların eksiksiz tamamlanması gerekiyor.

Bu yazımda kendi yaşadığım, mevcut bir önemli bir facebook sayfamı satarken karşılaştığım konuları ele aldım. Özellikle sayfa işletme sahibi değişikliği konusunda zorlandık ama başardık. Facebook sayfa devri nasıl olur, facebook sayfa satın alırken neler önemlidir, facebook sayfa yöneticisi nasıl değiştirilir, facebook sayfa işletme sahipliği nasıl değiştirilir gibi konulara yer verdim.

Facebook Sayfası Yönetici Değişikliği

sosyal medya

Facebook sayfasını devralan ya da satın alan kişilerin yönetici özellikleri konusunda birçok konuya dikkat etmesi gerekir. Devir alacak kişinin facebook sayfasının sayfa görevleri kısmında yönetici olarak atanması ve eski yöneticinin yöneticilikten çıkarılması artık yeterli değil. Eğer sadece bu işlemle yetiniliyorsa, mağduriyetler yaşanabilir.

Facebook sayfa satışı yapan bazı kötü niyetli şahıslar, tecrübesiz ve yeterli bilgiye sahip olmayan alıcıları mağdur etmektedir. Facebook Business Manager hesabında yapılması gereken son bir değişiklik var. Bu yüzden mağduriyet yaşamamak için karşı taraftan Business Manager değişikliği de istenmelidir. Diğer bir ifadeyle “İşletme yöneticisi” değiştirilmelidir.

Sıfırdan yeni sayfa oluşturanların sayısı azımsanmayacak kadar çok olsada, birçok kimse sıfırdan facebook sayfası açarak popüler hale getirmek yerine, popüler facebook sayfası satın almayı tercih eder. Bu durumların hepsinde facebook sayfası devretme işlemleri söz konusu olur.

Hangi Durumlarda Facebook Sayfa Devri Söz Konusu Olur?

  • Facebook sayfa satışı söz konusuysa,
  • Facebook sayfa devri yakın bir tanıdığa ücretsiz veriliyorsa,
  • Facebook sayfa devretme işlemi aynı kişinin diğer hesabına yapılmak isteniyorsa.

Devir işlemlerinde her iki taraf güvenden ziyade işlemleri profesyonel olarak yapmalıdır.

Facebook Sayfasını Alırken Önemli 5 Altın Kural

1) Sayfa Analizi

Sayfayı devralmak isteyen kişi, eğer karşı tarafı yeterince tanımıyorsa sayfayı doğru analiz etmelidir. Karşı taraf tanıdık olsa bile sayfa analizi yapmak yararlıdır çünkü bazen devredecek kişiler bazı şeyleri unutabilir.

facebook like

Sayfa analizi yaparken;

  • Sayfanın takipçilerinin organik yani gerçek olup olmadığı, panel ya da bot diye tabir ettiğimiz sahte takipçilerle sayfanın kasılıp kasılmadığı kontrol edilmelidir. Bunun için sayfayı beğenen kişileri ve o kişilerin profillerini tek tek incelemek yararlı olacaktır.
  • Sayfada yer alan gönderilere ve içeriklere gelen beğenilerin gerçek olup olmadığı, panel ya da bot diye tabir ettiğimiz sahte beğenilerle kasılıp kasılmadığı kontrol edilmelidir. Rastgele gönderilere bakıp, beğenen kişilerin profillerine muhakkak bakılmalıdır. Bot olanlar genelde kendini belli eder ve aralarda yabancı olur, arkadaşları az olur, profillerinde çok gönderi yer almaz.
  • Sayfa analizi yaparken yapılabilecek en basit yöntemlerden birisi de yorumlara bakmak. Yorumların gerçek ya da sahte olup olmadığı gözlemlenmelidir. Rastgele gönderiler seçip yorumların anormal mi olağan mı olduğuna bakmak gerekiyor. Webmasterlar ya da sosyal medya uzmanları yorumların, gönderi beğenilerinin, sayfa takipçilerinin gerçek olup olmadığını rahatlıkla çözebilir. Dilerseniz onlardan yardım alın.
  • Beğeni, yorum ya da takipçilerin organik olup olmaması sizin için çok önemli değilse, 1.adımı es geçebilirsiniz.

2) Sayfa Kullanıcı Adı ve Sayfa İsmi Değiştirilebilir Mi?

Facebook tarafından düzenli güncellemeler yeniliklerle dolu. Eskiden satın alınan ya da devralınan facebook sayfalarında sayfa adı kolayca değiştirilebiliyordu. Facebook sayfa adını değiştirmek artık başlı başına zor görünüyor. Güncellemeler sonrasında facebook sayfa adını değiştirmek istediğinizde onaya gitmektedir. Facebook ekibi yeni talep edilen sayfa adıyla sayfa içeriğini kıyaslayarak uygunluk denetimi yapmaktadır. Eğer yeni verilmek istenen sayfa ismi ile sayfanın genel konusu arasında bağ yoksa sayfa adı ne yazık ki değiştirilemez. Bu yüzden sayfa satın almadan önce ya da sayfa devri olmadan önce bu hususu değerlendirmek gerekir.

Yani örneğin satın almak istediğiniz sayfanın adı “Kadınlar Güçlüdür” olsun. Siz sayfayı aldıktan sonra “Ahşap Atölyesi” yapmak isterseniz, Facebook buna izin vermeyebilir. Ama “Kadın Moda ve Giyim” yaparsanız büyük ihtimal içerik ve gönderi analiziniz bitince onay vereceklerdir.

Sayfa kullanıcı adı ise adres satırında görünen örneğin facebook.com/bilginilcom şeklinde “bilginilcom” sayfaya özel adrestir. Facebook sayfasıyla özel bir marka oluşturmak istiyorsanız en baştan kontrol yapıp, kullanıcı adının alınabilir olup olmadığına bakmak gerekiyor. Kontroller için sayfanın “Hakkında” kısmına erişiniz.

3) Mümkünse Hesap ile Birlikte Facebook Sayfa Devri Olmalı

Bir facebook sayfasını kendi üzerinize almak istiyorsanız bunun en garanti ve temiz yolu, karşı tarafın facebook hesabını da almaktır. Facebook hesabını kendi üzerinize aldığınız taktirde hesap ile bağlantılı olan tüm sayfaları da almış olursunuz. Böylece temiz ve kısa yoldan facebook sayfa devir işlemi gerçekleşmiş olur.

Facebook hesabını alırken, hesaba bağlı olan e-mail adresini de almayı ya da değiştirmeyi unutmayın. Yoksa kötü niyetli kişiler işlem bittikten sonra, e-mail yoluyla hesabı geri alabilir.

4) Facebook Sayfa Görevleri Değişikliği

Facebook sayfası devretme işlemleri başlayacaksa ilk işlem, devredilecek facebook sayfasının ayarlar kısmından yapılır. Sayfa yöneticisi olan kişi ilgili sayfada “Ayarlar” kısmında “Sayfa görevleri” bölümüne erişir.

Yeni bir sayfa görevi vermek istiyorsanız sayfa görevleri “yönetici, editör, moderatör, reklamveren, analist” olarak yer alır. Sayfa görevleri kısmında sayfayı devir alacak kişinin facebook e-posta adresi ya da ismi yazılıp seçilir ve “yönetici” olarak eklenir.

5) Business Manager İşletme Hesabı Sahibi Değişikliği

Bu kısım birçok kişinin haberdar olmadığı durumdur. Facebook sayfaları, hesap sahibinin Business Manager hesabında işletme hesabı olarak görünebilir. Facebook, Google, Instagram gibi dev firmalar daha kurumsal imaj ve yasal sahiplik göstergeleri için bu tarz modüller kurar.

Facebook sayfasının mevcut sahibi Business Manager’da sayfa işletme sahibi olduğundan, facebook sayfasında işletme sahibi görünmeye devam eder ve Business Manager’dan istediği zaman sayfayı geri alabilir. Business Manager’a giriş yaptıktan sonra sırasıyla Hesaplar, Sayfalar kısımlarına giriş yapınca mevcut sayfalarını görür. Devredilecek sayfa tıklandıktan sonra sağ üstte “Çıkar” işaretlenerek sayfa hesaptan çıkarılmalıdır.

Bu adım yapılmadığı taktirde sayfa sahibi eski yönetici olarak görünmeye devam eder.

Şimdilik bu kadar. Yorum ve sorularınızı iletebilirsiniz. Hoşçakalın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.