Almanya ve Yurtdışı Ülkelerinden Türkiye’ye Para Transferi – En Uygun ve Güvenilir Şirket

0

Uzunca bir zamandır Almanya’daki müşterilerimden Türkiye’deki hesabıma para transferi yollarını arıyorum. Sizlerinde yurtdışı para transferi konusunda yaşayabileceğiniz bir serüven olabilir. Bu serüvene ışık tutmak için Almanya ve tüm yurtdışı ülkelerinden Türkiye’ye nasıl para transferi yapılabilir, hangi para transfer siteleri ve şirketleri daha iyi onları yazacağım.

İçeriğe geçmeden önce fikir vermesi açısından bir kaç konudan bahsetmekte yarar var var. Özellikle Almanya, Fransa, İngilitere gibi ülkelerde yoğun bir Türk nüfusu yaşıyor. Sanal dünyanın gelişmesiyle hem müşteri anlamında, hem de aile/arkadaş ilişkileri anlamında yurtdışından para transferi konusu gündeme gelebilir. Aynı şekilde Türkiye’den yurtdışına para göndermek konusu da gündeminizde olabilir.

Yurtdışı Para Transferi Şirketleri

Uluslararası alanda para transferi gerçekleştirmek için onay almış olan ve Türkiye’de de faaliyet sürdürebilen firmalar var. Geçmişte en yaygın kullanılan para transferi sitesi Paypal idi ancak Paypal 2016 yılında aldığı kararla Türkiye’den çekildi, şuan ülkemizde kullanılamıyor.

Uluslararası Para Transfer İşlemleri

Türkiye’de sorunsuz faaliyet gösteren yurtdışı para transfer şirketleri listesini sıraladık.

Türkiye Cumhuriyeti Bankaları

QNB Finansbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, Halkbank, Garanti Banaksı ve bildiğiniz tüm Türk bankaları aracılığı ile yurtdışına para gönderip alabilirsiniz. Uluslararası para transferi yapmak için banka yolunu kullanmak diğer seçeneklere göre biraz maliyetli ve uğraştırıcı.

Bankalar transfer işleminde yüksek ücret almakta, ayrıca döviz kurları alış ve satış arasında fark yüksek olduğundan döviz hesabınız yoksa TL olarak hesabınıza yatırırken zarar edebiliyorsunuz.

Güvenli Para Transferi İşlemi

Not: QNB Finansbank ve bazı bankalar Western Union ve benzer şirketlerle anlaşmalı. Örneğin Almanya’daki müşterinin Western Union’dan direk sizin QNB Finansbank hesabınıza para gönderebiliyor.

Western Union

Western Union yurtdışından Türkiye’ye ve Türkiye’den yurtdışına para transferi konusunda en tecrübeli, acente sayısı geniş bir şirket. Acente ve ofis sayısının fazla olması bizza acenteye giderek işlem yapmak isteyenler için büyük kolaylık.

Western Union komisyon oranları ise diğerlerine göre biraz yüksek.

Transferwise

İngiltere merkezli şirket uygun komisyon oranları ile biliniyor. Google Play ve internet yorumlarını okuduğumuzda oldukça geniş bir kullanıcı kitlesini gördüm. Yapılan yorumlar da iyi durumda örneğin para transferinin hesaplar arasında hemen gerçekleştiği, müşteri hizmetlerine kolayca ulaşılabildiği yorumları göze çarpıyor. Transferwise yorumlar bu açıdan bakıldığında gayet iyi.

Açıkçası denemedim ama denedikten sonra Transferwise tecrübemi bu makalede dile getireceğim.

TransferGo

Webmaster forumlarında kullanan arkadaşlarımı gördüm ama açıkçası çok fazla bilgim yok. Güncelleme geldiğinde yenileyeceğim.

MoneyGram

Şirketin tarihçesine baktığımda 1940 yılına işaret ediyor. Uluslararası para transferi konusunda alternatif ve güvenilir bir seçenek olarak not edilmesi gerekiyor. Para transferi konusunda kesinlikle destek alabileceğiniz ve hızlı işlem sağlayan bir yer olması çok önemli.

Sanal Pos Çözümleri

Yurtdışında yaşayan kişiler “mastercard” “visa” gibi uluslararası geçerliliği olan kartlara sahipse, Türkiye’ye sizin sahip olduğunuz sanal pos aracılığıyla ödeme yapabilir.

Sanal Pos Çözümleri

Sanal posla yurtdışından para almak için önce bir sanal pos sahibi olmalısınız. Web siteniz şartları sağlıyorsa, aşağıda yer alan listeyi size önerebilirim:

  • Paytr
  • Iyzico / PayU
  • Paywant
  • Shopier
  • İpara

Sanal pos önerisi konusunda sizlere fikir vermek gerekirse en belirleyici unsurun “destek” “güven” “ödeme zamanı” ve tabiki “komisyon” ücretleri olduğunu söyleyebilirim. Yukarıdaki listede yer alan sanal pos şirketleri şimdiye kadar güvenilirliğini kanıtlamış ve çok fazla kullanıcı olan şirketler.

Yeri gelmişten bazı sanal pos şirketleri paranızı hemen yatırır bazıları ise parayı provizyonda bekleterek ayın belli günlerinde parayı çekmeniz için hesabınıza yatırır.

Sanal pos şirketlerinin hepsine başvuruda bulunun, sanal pos başvurusu esnasında sizden bilgiler isterler. Ardından “web sitenizin uygunluğunu” ve “aylık cironuzu” değerlendirerek size olumlu ya da olumsuz dönüş yaparlar.

En düşük “yurtdışı” komisyon oranını hangisinden alırsanız onunla çalışabilirsiniz.

Son Güncelleme: 17.05.2020

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.