Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0

Buzdolabı Satın Almadan Önce

Evde ya da iş yerinde kullanılan buzdolapları uzun ömürlü beyaz eşya sınıfındadır. Bu yüzden aldı mı tam almalı, buzdolabı satın alırken kafamıza yatan bir beyaz eşya olmalıdır. Birçok özellik barındıran buzdolabı modellerinde hangi özellikler sizin için daha önemliyse, o özellikleri olmazsa olmazlarınız arasına sokup buzdolabı satın almadan önce o özelliği ya da özellikleri araştırmalısınız.

Uzun ömürlü olduklarından dolayı çok sık buzdolabı değiştirmez ve sık sık yeni dolaplar almayız. Bundan dolayı buzdolabı alırken dikkatli hareket etmeli ve ihtiyaçlarımızı en iyi karşılayacak olan ürünü almamız gerekiyor.

İhtiyaçlara uygun, göze hitap eden ve kullanışlı olan buzdolabı nasıl bulunur? Bunun için satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

1.Buzdolabının Mutfaktaki Yeri

Evinizin mutfağı büyükse rahatlıkla yer belirlemek mümkün. Günümüzde evlerin boyutları ciddi şekilde küçüldü ve bu küçülmeden mutfaklar da nasibini aldı. Bu yüzden küçük mutfak alanında dolabı koyabileceğiniz çok bir alternatif yer yok.

Buzdolabını alırken mutfakta buzdolabı için belirlenen yerin yüksekliği ve genişliği ölçülmelidir. Zaten genellikle buzdolabı için ayrılan yer evin inşaat halindeyken müteahhit tarafından belirlenmiştir. Bundan dolayı beğendiğiniz ürünü almadan önce buradaki alanın genişliğini ve yüksekliğini mutlaka ölçün ve buna göre hareket edin. Çünkü aldığınız buzdolabı, mutfaktaki dolap yerine tam olarak sığmayabilir.

İstediği buzdolabını sığdıramadığı için alamayanlar üzülmesin. Mutfakta sabit belirlenmiş bir yeri marangoz veya usta yardımıyla genişlik yükseklik açısından değişikliğe sokabileceğinizi, profesyonel destek alabileceğinizi hatırlatalım.

2.Buzdolabı İç Hacim Büyüklüğü

Buzdolabı alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise seçeceğiniz ürünün iç hacim olarak tabir edilen litre ölçüsüdür. İhtiyacınız olan iç hacmi geleceği de düşünerek belirleyin. Örnek vermek gerekirse yeni evlenen bir çift için düşük iç hacimli bir dolap yetebilir. Fakat ileride çocukların da aileye ekleneceği düşünüldüğünde, düşük iç hacmin yetersiz geleceği görülecektir!

İç hacim litre olarak belirtilir ve 303lt, 400lt, 520lt gibi yazılır. Genellikle dondurucu kısım ve normal kısım ayrı ayrı belirtilir. Örneğin; 303lt “soğutucu net hacim“, 97lt “dondurucu net hacim” gibi. Net hacim olarak büyüklüklerin öğrenilmesi gerekir. Brüt hacim sizi yanıltabilir.

İç hacim konusunda, ihtiyacınızdan fazlasına kesinlikle yönelmeyin. Çünkü böyle bir seçim yaptığınızda gereksiz yere daha yüksek elektrik faturası ödeyeceğiniz gibi, mutfağınızın alanını da gereksiz yere daraltmış olursunuz.

3.Soğutucu mu Dondurucu mu Çok Kullanılacak?

Soğutucu Dondurucu

Buzdolabının soğutucu ve dondurucu olmak üzere 2 bölümü vardır. Soğutucu kısım ve dondurucu kısım üreticiler tarafından farklı iç hacimlerde üretiliyor. Son dönemde üretilen buzdolaplarının tasarımları arasında ciddi bir farklılık söz konusudur. Buzdolabı alırken, bu tasarımlardan sizin için en kullanışlı olanı tercih edin.

Yeni nesil buzdolaplarında dondurucu altta soğutucu üstte modellere de rastlıyoruz.

Örneğin dondurucu bölümünü çok fazla kullanmıyorsanız, dondurucusu aşağıda olan bir model tercih etmeniz mantıklı olacaktır. Bunun haricinde soğutucu bölümündeki raflar ve bunların kullanışlılığını da dikkate almanız gerekiyor.

4.Buzdolabı Enerji Sınıfları: Ne Kadar Elektrik Tüketiyor?

Enerji verim sınıfı olarak da adlandırılan “A++, A+, A, B, C, D, E, F, G” sınıflar A++ (çok verimli) sınıfından G (az verimli) sınıfına kadar devam eder. Piyasada A+++ modeller de yavaş yavaş ithal olarak görünse de henüz ilgili yönetmelikte yerini almadı. Faturalarda yüksek elektrik fatura tutarı görmek istemiyorsanız elektriği verimli kullanan buzdolapları tercihiniz olmalıdır. Tercih edeceğiniz ürünün en az A+ enerji sınıfında olması öneririz. Buzdolabı enerji sınıfları yükseldikçe buzdolaplarının fiyatlarının nispeten biraz daha yükseldiğini söyleyebiliriz. Yine de uzun yıllar elektrik enerjisi tasarrufu yapmak, size pozitif katkı sağlayacak.

5.Diğer Beyaz Eşyalar ve Mutfak Dekorasyonu ile Uyum

Buzdolabı ile mutfakta yer alan tüm ögeler renk açısından uyumlu olmalıdır. Ankastre beyaz eşya takımı kullanmak isteyenlere zaten buzdolabı da uyumlu olarak gelecektir.

Gri tonlarının buzdolaplarına çok yakıştığını söylemeden geçemeyeceğiz. Yine de beyaz renk asaleti de bir başka tabii.

6.Antibakteriyel ve Yeni Nesil Diğer Özellikler

Buzdolabı alırken dikkat etmeniz gereken son husus ise iç ve dış ekstra özellikler isteğe göre göz önüne alınmalıdır. Yüzlerce çeşit var ancak biz yinede sizler için bazı tercihleri sıralayalım:

  • Yumurtalık bölümünün büyüklüğü, kapak durumu,
  • Rafların çokluğu ve pratik kullanım alanına sahip oluşu,
  • Parmak izi bırakmayan buzdolabı oluşu,
  • Beyaz renk mi yoksa gri, siyah v.b. renk mi,
  • Dondurucusu altta olan bir model oluşu,
  • Gibi pek çok değerlendirmeyi yapın ve “keseye uygun” güzel bir buzdolabı sizlerin olsun.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.