Çamaşır Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Çamaşır Makinesi Almadan Önce

Hangi çamaşır makinesini alacağınıza karar vermek düşündüren zor bir süreç. İyi bir çamaşır makinesi sahibi olmak isterken bazı püf noktalar gözden kaçabilir. Çamaşır makineleri uzun ömürlü beyaz eşya olmaları sebebiyle çamaşır makinesi satın almadan önce iyi bir düşünme süreci gerektiriyor. Zira memnun kalınmayan bir çamaşır makinesini çöpe atmak kimsenin hoşuna gitmez.

Çamaşır makinelerinin uzun ömürlü olması ve fiyatlarının da nispeten pahalı olması, mevcut makinelerimiz tamamen bozulmadan ya da yetersiz kalmadan yenisini almayacağımız anlamına geliyor. Bundan dolayı sizlere çamaşır makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler listesini hazırladık.

Çamaşır Makinesini Nereye Koyacaksınız?

Çamaşır makineleri genel itibariyle standart boyutlara sahiptir. Fakat bazı markaların bazı modellerinde durum böyle olmayabiliyor. Bundan dolayı evdeki çamaşır makinesi yerini ölçtükten sonra makine beğenmeye başlamak en doğrusu.

5kg, 10kg ve değişik büyüklüklerde çamaşır makineleri var. Çamaşır makinesi alırken yapmamız gereken belki de en önemli işlem, makinenin yerini ölçmektir. Yine de çamaşır makinesi alanı sizi kısıtlıyorsa, iyi bir ustadan destek alarak alanı genişletebilirsiniz.

Nasıl Bir Makineye İhtiyacınız Var?

Çamaşır makinesi modelleri her geçen gün çoğalmakta ve bunlara yeni özellikler eklenmektedir. Bu özelliklerden önce, mutlaka ne kadar kapasiteye sahip bir makineye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. 5kg? 10kg? 15kg?

Çünkü tercih edeceğiniz kapasite, sizin ihtiyacınızı tam olarak karşılayacağı gibi, elektrik faturalarınızın da düşük olmasına neden olacaktır. Gereksiz yere alınan yüksek kapasiteli makineler ise size yüksek elektrik faturası olarak geri dönecektir.

Son dönemde trend haline gelen bir konuyu çamaşır makinesi satın almadan önce değerlendirmenizi öneriyoruz. “Kurutmalı” çamaşır makineleri yaygınlaşmaya başladı. Genel olarak altlı üstlü 2 parça olarak tasarlanan bu modellerde alt kısım yıkama, üst kısım kurulama içindir. Nitelik itibariyle oldukça pratik ve kolaylık sağlayan bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Çamaşır makinesini koyacağınız yer büyükse ve bütçeniz yetiyorsa “kurutmalı çamaşır makinesi” almanızı öneririz.

Alacağınız Makine Ne Kadar Güçlü Olmalı?

Çamaşır makinesi alırken hepimizin dikkat ettiği noktalardan bir diğeri de devir sayısıdır. Mağazaya girdiğimizde direkt olarak “Bu kaç devir?” sorusunu, istisnasız hepimiz sorarız. Devir, çamaşır makinesi motorunun dakikada ne kadar döndüğünü ve çamaşırları ne kadar sıktığını göstermektedir. Yani devir ayarı ne kadar yükselirse o kadar iyi olur. Çamaşır makinelerinde çoğunlukla devir farklı ayarlarda kullanılabiliyor.

Günümüzdeki makinelerde devir rakamı genel itibariyle 800-1600 arasında değişmektedir. Ortalama olarak 1200 devre sahip bir makine beklentinizi karşılayacaktır. Fakat bütçeniz uygunsa daha yüksek devirlere çıkabilen cihazlar da alabilirsiniz.

Makineniz Ne Kadar Elektrik Tüketiyor?

Yeni nesil teknolojileri kullanan çamaşır makinelerinin elektrik tüketimi her geçen gün biraz daha düşmektedir. Şimdilerde, neredeyse yeni çıkan makinelerin büyük bir kısmı A+++ sınıfında yer alıyor. Sizin tercihinizin de böyle olması gerekiyor. Çünkü bu sayede aylık ödediğiniz faturada ciddi bir düşüş olduğunu göreceksiniz.

Düşük enerji sınıfına sahip olan çamaşır makinelerinin fiyatları nispeten biraz pahalıdır. Fakat 3-5 yıl içinde bu farkın elektrik faturaları ile kapanacağını unutmayın.

Çamaşır Makinesi Fiyatları

Çamaşır makinesi alırken, son olarak farklı mağaza ve internet siteleri üzerinden fiyat karşılaştırması yapmayı unutmayın. Bu karşılaştırma sayesinde beğendiğiniz ürünü çok daha ucuza alabilirsiniz.

Beyaz eşya konusunda gözle görmek ve elle hissetmek için mağazalarda gezinmenizi mutlaka öneriyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.