Düşük Sermaye ile Para Kazandıran İş Fikirleri

0

Az Sermaye ile Para Kazandıran İş Kurmak

Ülkemizde ve dünyada sürekli yeni işler ve yeni iş fikirleri ortaya çıkmaktadır. Yeni yatırım yapılacak işler arayanlar, para kazanma fikirleri bulmak isteyenler ve iş kurmak için belli bir bütçesi olanlar için önemli umut kapıları bulunuyor. Ne iş yapabilirim? Yatırım yapılabilecek işler nelerdir? Para kazanma yolları nelerdir? Ve daha pek çok soru Google’da merakla aranmaktadır.

Tüm bu soruların ve araştırmaların temelinde işsizlik ya da yeni bir girişim isteği yatar. Yeni bir iş ya da girişim için ise riskler, bedeller söz konusu. Bu yüzden ne iş yapabilirim demeden önce iş fikirleri incelenmeli ve bütçe ile kıyaslanmalıdır.

Bu yeni iş fikirlerini hayata geçirebilmek için iş sahipleri belirli bir miktar sermayeye ihtiyaç duyar. Özellikle hizmet sektöründe yapılacak küçük miktarlı yatırımlar, daha büyük karlılıklar olarak kişiye dönebilir. Bizde sizler için bu yazımızda az sermaye ile para kazanmak konusunda bir araştırma yaptık.

Düşük sermaye günümüz koşullarında aylık en fazla 1.000TL-1500TL civarı cepten harcama yapabilecek kişileri kapsıyor.

Düşük Sermayeyle İş Kurmak

İş kurmak için düşük sermayesi bulunanlar için;

 1. Dükkan/ofis kirası düşük olmalı,
 2. Dükkan/ofis için alınacak malzemelerin fiyatı bütçeyi sarsmamalı,
 3. Başlangıçta alınacak ürünler varsa toptan fiyatı uygun olmalı,
 4. Mümkünse en fazla 2 kişi ile iş yürümeli ve çalışan gideri çok olmamalıdır.

Düşük sermaye ile para kazandıran iş fikirleri genel olarak başlangıçta neredeyse hiç para harcamak istemeyenler içindir. Bu yüzden çok fazla ürün almayı gerektiren perakende, giyim, kuru temizleme, ayakkabıcılık v.b. yerler orta ve yüksek sermaye sahiplerine uygundur.

Özellikle İstanbul ve diğer büyük şehirlerde kiralar yüksektir. Tabi işlek bir yerin kirası yüksek olsa bile yapılacak işe göre geri dönüşü de yüksek oluyor. Yinede, düşük sermaye sahiplerine yüksek risk alarak borç yapmamalarını öneririz.

Az sermayeli ve yüksek kazançlı işler genellikle hizmet sektöründe bulunuyor. Tabi ki bu noktada kişinin girişimcilik tecrübesi ve iş tecrübesi de oldukça önemli.

Az Sermayeyle Yapılabilecek İşler

1.Danışmanlık

Genellikle danışmanlık hizmetleri için büyük sermayelere ihtiyaç yoktur. Büyük sermayelere ihtiyaç olmadığı gibi bu işe başlayan kişilerin fazla miktarda giderleri de yoktur. Bu noktada birçok farklı alanda araştırmalar yaparak çok farklı sektördeki firmalara veya kişilere hizmet verebilirsiniz. Özellikle belirli bir iş konusunda rehberlik arayan girişimcilere bir üst akıl olabilirsiniz. Bu iş için gerekli olan sermaye belki bir ofis kirası ve bilgisayarın dışına çıkmayacaktır. Örnek vermek gerekirse yaygın danışmanlık iş fikirleri:

Danışmanlık
 • Emlak/Gayrimenkul Danışmanlık Ofisi Kurmak
 • İnsan Kaynakları Danışmanlık Şirketi Kurmak
 • Muhasebe Danışmanlık Şirketi Kurmak
 • Marka ve Patent Danışmanlığı Yapmak

2. Grafik Tasarım Hizmetleri

Genellikle internet ortamında grafik işleriyle uğraşan insanlara yüksek miktarda talep olmaktadır. Kimi zaman bu bir logo çalışması olurken kimi zaman bir kartvizit tasarımı olmaktadır.

Grafik Tasarım

Bu noktada grafik tasarım işlerinin bir yetenek olduğunu düşünüyor olabilirsiniz fakat çalıştırarak ve araştırarak çok rahat bir şekilde kendinizi geliştirip, dışarıya çeşitli hizmetler verebilirsiniz. Ayrıca bu iş için de sadece bir adet bilgisayar yeterlidir.

3.Matbaacılık

Bu iş için belirli bir miktar sermayeye ihtiyaç olduğunu baştan söyleyelim. Diğer işlere oranla daha fazla para harcanması gerekebilir. Bu iş hatta birden fazla ortakla girilse makine fiyatları açısından daha iyi olur. Özellikle dijital baskı makineleri almak isteyenler 2.el piyasaya yönelse daha iyi olur.

Günümüzde tasarım hizmetlerinin sayısının arttığı malum bir gerçekliliktir. T-shirt, bardak, kalem, sticker ve kartvizit tasarımlarını gerçekliğe döken kişiler matbaacılardır. Bu sebepten dolayı hem zaman zaman karlı olabilecek hem de ömür boyu tükenmeyecek bir meslek olduğunu söyleyebiliriz.

Matbaa

Matbaacılık işinde esas kazancınızı “çevreniz” belirler. Özellikle esnaf ve ticaret erbabı, iş çevreniz genişse muhakkak para kazanırsınız. Bu kişilerin matbaa hizmetleri ile yolu mutlaka kesişecek. İlk araştırdıkları hizmet ise yakın çevredir.

4.Makale Yazarlığı ve Editörlük Hizmetleri

Günümüzde milyonlarca web sitesi yayın hayatını devam ettirmeye çalışmaktadır. Bu web sitelerinin arama sıralarında geriye düşmemeleri ve sitelerine kullanıcı girişlerinin sürekli olması için güncel içeriklere ihtiyaçları vardır.

Makale Editör

Bu ihtiyaçlar genellikle web sitesi sahibi tarafından elle yazılmakta ya da çeşitli makale yazarları tarafından yazılmaktadır. Bu noktada kendinize belirli referanslar oluşturup, web sitelerine belirli bir ücret karşılığında makale satışı yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden para kazanmak için makale yazarlığı yapanlar, tecrübesine ve kalitesine göre 100 kelime için ortalama 1,75TL-3TL arasında ücret almaktadır. Makale yazarları ne kadar alır sorusunu da cevaplamış olduk.

5.SEO Hizmetleri

Web siteleri aranma sıralarında üstlerde çıkarak daha fazla kullanıcıyı sitelerine çekmek isterler. Bunun amacı daha fazla reklam geliri elde etmek ve sitenin tanınırlığını arttırmaktır. Bu noktada çeşitli SEO kitaplarını okuyarak ve tecrübe edinerek diğer web sitelerine SEO hizmeti verebilirsiniz. Bu iş için bilgisayar ve internet dışında pek bir sermayeye ihtiyacınız yoktur ancak iyi bir tecrübe, eğitim, bilgi gereklidir.

SEO Google

Eğitim ve bilgiyi edinmek için Google ve sanal ortam birçok doküman, içerik sunuyor. R10 ve Wmaraci gibi webmaster siteleri başlıca eğitim, tecrübe bölgeleridir.

6.İş Kurmak İçin Düşük Bütçeli Alternatif İş Modelleri

Düşük bütçe ile iş kurmak isteyenler için farklı sektörlerde farklı iş modelleri de sıralanabilir.

 • İnternet üzerinden para kazanmak, internet üzerinden
  modern tekniklerle çeşitli satışlar yapmak
 • Araba Farı Parlatmak (Araba başına ortalama 50TL-150TL kazanç)
 • Halk Ekmek Büfesi Açmak
 • El Emeği Ürünleri Sosyal Medya ve İnternet Sitesinden Satmak (Aylık ortalama 200TL-400TL arası reklam bütçesi ayıranlar daha iyi sonuçlar alır)
 • Büyük şehirlerde metro çıkışı ya da kalabalık yerlerde güzel bir simit arabasıyla simit satmak (Belediyeden izin gerektirir)
 • Pilav üstü tavuk satmak (Bir adet motosiklet ve entegre pilav kabini yeterlidir, güzel kazançlar sağlamaktadır)
 • Müzik yeteneğini kullanmak (Büyük şehirlerde metro çıkışında, müziği daha eğlenceli hale getirip ilgi çekerek yüksek kazanç imkanı. Belediyeden izin gerekir)
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.