Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

0

Ehliyet İçin Sağlık Raporu

Ehliyetini yeni çıkartacak olan kişilerin ehliyet için sağlık raporu alması gerekmektedir. Aynı şekilde ehliyetini kaybeden veya el konulduğu için tekrar çıkartmak isteyen kişilerin de sağlık raporu alması zorunludur. Devlet tarafından belirlenen kurumlara gittiğiniz takdirde sağlık raporunu alabileceksiniz.

Ehliyetinizi çıkartmak için sağlık raporu ile birlikte diğer belgeleri de tamamlayıp ilgili kurumlara iletmeniz yeterli olacaktır. Sağlık raporunu almak için gerekli belgeleri yanınızda götürmeniz gereklidir. Konu hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Muayenesinde Neler Kontrol Edilir?

Ehliyet için sağlık raporu almaya gittiğinizde doldurmanız için size bir form verilecektir. 25 sorudan oluşan form içerisinde sizlere yöneltilen sağlık üzerine soruları doğru bir şekilde yanıtlamanız gerekmektedir. Bu sorularda tansiyon, göz bozukluğu gibi seçenekler bulunmaktadır.

Derecelerini ve varsa sorular içerisinde olmayan rahatsızlıklarınızı belirtmelisiniz. Ardından yetkili doktor tarafından sizlere göz muayenesi uygulanır. Burada sizden belirli bir uzaklıktan harfler sorulur. Bu şekilde göz problemleriniz varsa tespit edilir ve derecesi ölçülür. Çok bariz olmayan rahatsızlıkları boş yere belirtmeyin, durduk yere doktor kıllanmasın. Bazı doktorlar sorun çıkarmasa da bazı doktorlar her şeye takıntılı olabilir, engellerle karşılaşabilirsiniz.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır konusunda sorusu olan adayların uğrayabileceği 4 adet farklı kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar:

  • Bakanlığa bağlı olan hastane veya üniversitelerin bünyesinde bulunan tıp fakülteleri,
  • Aile hekimlikleri,
  • Özel hastaneler,
  • Özel tıp merkezleri.

İlgili kurumlara T.C. kimlik kartı veya yeni kimlik kartınız, 1 adet de biyometrik fotoğraf ile gitmeniz gerekecektir. Bu iki belge dışında bir şey istenmez.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Grupları

araba vitesi

İki tür sağlık raporu türü bulunmaktadır.

1.grup sağlık raporu alacak kişiler M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfı sürücü belgelerine başvuruda bulunabilecekler.

2.grup sağlık raporu ise C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfına başvuru yapacak adaylar için gerekli olacaktır.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Alma Aşamaları Nelerdir?

Ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır olarak gerekli belgeleri yanınıza aldıktan sonra aile hekiminize başvurabilirsiniz. Alternatif olarak yukarıda belirtilen kurumları tercih edebilirsiniz fakat en hızlı şekilde aile hekimlerinden alınmaktadır. Gerekli belgeleri doldurup göz muayenesinden geçtiğiniz zaman sağlık raporunuzu alabileceksiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.