İç Cephe Duvar Boyası Renk Önerisi

0

İç Cephe Boya Rengi: Beliz

Kiralık daire tuttuğumuzda hemen boya rengi araştırmaya başlamıştık. Eşim, kızım ve ben güzel bir evde oturma arzusu ile hemde kaliteli olsun diye Marshall, Filli Boya, Dyo gibi bilinen boya markalarını araştırdık. Tabi burada bize yardımcı olan şey boya renk kataloğu oldu.

Tüm markaların boya renk katalogları var. Boyacılardan ya da internet üzerinden mutlaka boya renk kataloglarını incelemenizi öneririm. Her renk tonundan birçok alternatif mevcut. Bizim beğendiğimiz renk ise uzun araştırma sonunda Dyo boya markasına ait “Beliz” oldu. Kiralık dairemizin güneşi az alması sebebi ile ferah ve aydınlatıcı bir renk olarak beliz rengini seçtik. Bu boya “ipeksi mat” olarak da geçiyor ve silikonlu yapıda.

3+1 ve yaklaşık 110 metrekare olan daire için 10 kg / 7 lt boya aldık. Bu boyanın yetmeyeceğini tahmin ettik. Çocuk odasını ve bir odayı daha farklı renk boyama düşüncemiz vardı çünkü ama küçük oda hariç tüm odalara boya yetti. Mutfak dahil işlemimiz bitti. Kalan 1 odayı ise daha önceden depoda sakladığımız artan boya “filli boya” ile boyadık.

Kaç Litre / Kg Duvar Boyası Almalıyım?

3+1 toplam 110 metrekare dairemiz için ucu ucuna 10 kg / 7 lt Dyo boyası kafi geldi. Ama yinede siz benzer bir daire boyayacaksanız bence en az 15kg alın. Tavan yüksekliği fazlaysa ve detaylar çoksa daha fala boya gerekebilir. Özellikle banyo tuvalet ve ekstra bölümler fazla boya yiyebilir.

Boya almadan önce evin ya da iş yerinin net olarak kaç metrekare olduğunu hesaplamalı ve tavan yüksekliğini ölçmelisiniz. Genel bilgilere sahipseniz boya satın alacağınız yerde istediğiniz renk ve ağırlıkta boyanızı kendiniz alabilirsiniz.

Eğer bilgili olursanız boyacıların sizin yanıltmasına engel olur ve fazla para ödemek yerine yetecek kadar boya almanıza katkı sağlarsınız.

DYO Beliz Renk Duvarlarda Nasıl Durdu?

Beliz rengi silikonlu yapısı ve mat duruşu ile aydınlatıcı bir hava kattı. Grinin tonu gibi dursa da baya farklı bir yapısı var. Daha önceden şampanya ile boyanan bu evi tek kat boya ile beliz renkle boyadık. Pişman olmamak için Marshall, Filli boya, Dyo gibi kaliteli markalardan şaşmayın. Bazen ucuz diye alınan boyalar alt kısımda yer alan boyayı kapatamıyor ve bu da 2 ya da daha fazla kat boya yapılması anlamına geliyor. O zaman da maliyet artıyor.

Tüm mutfak, koridor, odalar (bir oda hariç) beliz renk ile daha canlı ve aydınlık durdu. Pişman olmadık. Size de öneririm.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.