Instagram’da Keşfet’e Nasıl Çıkılır?

1

Instagram Keşfet Özelliği

Instagram keşfet kısmında kullanıcılar ilgi alanlarına yönelik gönderileri görebilmekte. Burada yemek profillerinden giyim profillerine kadar her şey yer almaktadır. Aynı zamanda kişisel hesapların fotoğraflarının da instagram keşfet bölümüne düşmek için olanakları bulunuyor.

Instagram keşfet bölümünde çıkmak için uygulanması gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bu adımlar eksiksiz bir şekilde tamamlandığında Instagram’ın algoritmasına bağlı olarak keşfet kısmında çıkabileceksiniz.

Instagram Keşfet Süreci

Instagram keşfet kısmında çıkan fotoğraf ve videolar için 3 önemli özellik var:

 • Gönderilerin hangi hesabın hangi takipçinin keşfet bölümünde çıkacağına Instagram algoritmaları sayesinde Instagram karar veriyor.
 • Bir hesabın keşfet bölümünde çıkan gönderiler, tamamıyla o hesap sahibinin ilgi, beğeni ve alakalı olduğu konulardan oluşur. Hesap sahibinin nelerden hoşlandığını Instagram tespit ederek, keşfet bölümünde çıkarır.
 • Bir gönderinin çoğunlukla “takipçilerinizin takipçilerine” sıklıkla gösterildiğini tespit ettik. Yani, takipçileriniz sizin gönderilerinizle etkileşim kurunca, takipçilerinizin arkadaşlarının keşfet kısmında görünme ihtimaliniz yüksek.

İlk olarak iPhone için tasarlanmış olan Instagram uygulaması 2010 yılında hayatımıza girmişti. İki girişimci tarafından kodlanan uygulama kısa süre içerisinde popüler oldu ve Android platformu için de yayınlandı.

Facebook’un yaş kitlesi arttığından, ayrıca Instagram’ın öne çıkan bir takım özellikleri nedeniyle dolayı gençler Instagram platformuna akın etti. Gün geçtikçe kullanıcı sayısı artan Instagram yaptığı yeniliklerle de kullanıcılarını kaçırmayıp aralarına yenilerini kattı. Bu durum Instagram’ın günümüzde en çok kullanılan sosyal medya uygulaması olmasını sağladı.

instagram keşfet

Diğer sosyal medya uygulamaları kısa süre içerisinde geride bırakarak liderlik koltuğunda varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Fotoğraflarınızı paylaştığınız bu uygulamada kendinizi tanıtmak, fazla kişi tarafından görülmek isteyebilirsiniz.

Bu eylemi gerçekleştirebilmek için de takipçilerinizin yanı sıra “Keşfet” kısmı önemlidir. Burada Instagram uygulamasını kullanan tüm kitleye ulaşabilme şansınız vardır. Instagram keşfet’e nasıl çıkılır konusunda aklınıza takılan tüm soruları cevapladık.

Instagram Keşfette Çıkmak

Instagram’ın keşfet bölümüne çıkmak için öncelikle karşılamanız gereken birkaç koşul vardır.

 • Keşfet kısmında yer alan profilleri incelediğinizde belirli sayıda takipçi ve beğeni sayıları olduğunu göreceksiniz. Güvenilen profiller keşfet kısmında gösterildiği için siz de profilinizi bir statü içerisine sokmalısınız. Yani organik ve aktif etkileşimde bulunan takipçilerinizin sayısı iyi sayıda olmalı.
 • Fazla takipçi sayısı ve düzenli beğeniler gönderilerinizin keşfette çıkmasını sağlar. Takipçi sayısının panel ve hile ile arttırılması, gönderilerinizin etkileşimine bir katkı sağlamayacağından önerilmemektedir. Instagram keşfette çıkmak için önemli olan gönderilere olan organik ilgi yani “etkileşim” miktarıdır.
 • Gönderilerinizi ilgi çekici ve doğru filtreler uygulayarak beğenisini arttırabilirsiniz. Böylece ilgili gönderi keşfet kısmında olacağı için takipçi sayınız da doğru orantılı olarak artacaktır. Önemli olarak gönderilerinizde konum ve etiket kullanımını aktif hale getirin.
 • Etiket ve konum sayesinde sizi takip etmeyen takipçilerin yani diğer profillerin ilgi alanlarındaki keşfet kısmına düşebilirsiniz. Etiket ve konumlar ile gönderinizin alakalı olmasına dikkat edin.
 • Genel olarak paylaştığınız gönderi 1 saat içerisinde yüksek etkileşim alıyorsa keşfet kısmında büyük ihtimal ile çıkarsınız. En önemlisi ise hesabınızın herkese açık olması gerekmektedir. Gizli hesaplar keşfet kısmında çıkmamaktadır.
1 yorum
 1. Kamil Bacik diyor

  Harika!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.