Mangala Nasıl Oynanır?

0

Mangala Oyunu

16. yüzyılda Osmanlı Dönemine kadar dayanan mangala oyunu oldukça eski bir oyundur. Günümüzde oyunun ismi mangala olarak bilinse de mancala ve mancela isimleri ile de karşımıza çıkabilmektedir. Oyunun kökeni çok eskiye dayandığı için farklı söylem tarzlarını görebilmekteyiz.

Osmanlı Dönemi zamanında ise oyunun ismi köçürme olarak da anılmaktaydı. Peki mangala oyunu nasıl oynanır, özellikleri nelerdir gibi konuları merak ediyor musunuz? Oyunun belli başlı kuralları bulunmaktadır ve oyunu oynamak için özel yapılmış oyun tahtalarına ihtiyaç duyarsınız. Tüm detaylara konumuzda değineceğiz.

Mangala Oyun Kuralları

Mangala oyunu nasıl oynanır için öncelikle kurallarını bilmemiz gereklidir. Kurallara uyduğumuz takdirde oyundan aldığımız zevk en üst seviyede olacaktır. Bu alt başlık altında hem kurallardan hem de nasıl oynandığından haberdar olabileceksiniz.

  • Oyunda tahta üzerinde 12 adet çukur bulunur. İki oyuncu ile oynanan oyunda oyuncuların önünde 6’şar adet çukur bulunmaktadır. Sadece kendi çukurlarınızdan taş çıkartabilirsiniz. 6 çukurunuzun yanında bulunan büyük çukura da hazine denir. Oyundaki amaç ise tüm taşları büyük çukurda toplamaktır.
mangala oyun seti
  • Oyun başladığı andan itibaren tüm oyuklarda 4’er taş olmalıdır.
  • İlk hamleye sahip oyuncu bir çukur seçerek 4 taşı saat yönünün tersindeki çukurlara teker teker bırakır. Taş alınan çukura da bir adet taş bırakmanız gerekmektedir.
  • Son taş hazine çukuruna denk geldiyse aynı oyuncu tekrardan hamle yapma hakkı kazanır.
  • Hazineye taş koymanıza rağmen elinizde taş kalıyorsa, elinizdeki taşları rakip oyuncunun çukurlarına atmanız gerekmektedir. Karşı taraftaki oyuncunun çukuruna taş attığınız zaman taşlar çift sayı oluşturuyorsa, oyuncu tüm taşları kendi hazine çukuruna atabilmektedir. En önemli ve atlanmaması gereken kural budur.
  • Sıradaki oyuncu önündeki çukurlardan herhangi boşuna “en sona kalan taşını” atmayı başarırsa rakip oyuncunun taş adeti önemsenmeden, söz konusu çukurdaki tüm taşları alır, hazinesine atar.
  • Eğer kendi bölgenizdeki tüm taşları hazinenize attıysanız rakip bölgedeki çukurda bulunan taşları alıp kendi hazinenize koymaya hak kazanırsınız.
  • Oyun bittiğinde iki tarafında hazine çukuruna bakılır ve taşların tümü sayılır. Hangi oyuncunun hazinedeki taşları en fazlaysa o oyuncu kazanmaktadır. Taşların eşit çıkma şansı da bulunur. Bu durumda oyun berabere biter.

Mangala Oyun Satış Fiyatları

Mangala oynamak için alacak olduğunuz tahtanın türüne göre de fiyatlar değişmektedir. Aynı zamanda tahta yerine plastik oyun da tercih edebilirsiniz. Ahşap tahtaya sahip oyunların fiyatları 30-90 TL arasında değişmektedir ve içine taşlar da dahildir. Plastik mangala oyunlarının fiyatı ise daha ucuz olmaktadır. 20 ile 40 TL arasında plastik mangala oyunu bulmak mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.