Spotify Özellikleri ve Üyelik Paketleri

0

Spotify Nedir?

Dijitalleşen dünyaya ayak uyduran İsveçli bir takım yazılımcı, 2008 yılında Spotify adlı müzik dinleme uygulamasını yayınlamıştır. Eski çağlardan itibaren müzik her zaman ruhun gıdası olarak görülmüştür. Günümüzde de hayatımızda vazgeçemeyeceğimiz zevklerimizdendir. Kimi zaman ofiste kimi zaman arabada kimi zamansa ders çalışırken müzik dinlemek en büyük eğlencemizdir.

Müzik, geçmişten günümüze her dönemde popüler olmuştur. Bir dönem Walkman’ler, bir dönem MP3 Çalarlar bir dönem de MP4 çalarlar yardımı ile kulaktan kulağa yayılmıştır. Günümüzde ise artık dijital bir ortam vardır. Hemen hemen herkesin elinde akıllı telefonlar hatta bluetooth teknolojisine sahip kulaklıklar vardır. Bu anlamda artık günümüzde MP3 ve MP4 çalarların yerini akıllı telefonlar almıştır.

Akıllı telefon kullanıcılarının sayısı milyarlara ulaşınca ve internet bağlantısıyla müziğin küresel hale gelmesi Spotify uygulamasını hayata geçirten ana sebep. Spotify tüm bu ihtiyaçlara cevap vermek için ortaya çıkan bir müzik dinleme uygulamasıdır.

spotify çevrimiçi

Burada şunu da belirtelim ki, Spotify müzik dinlemenin ötesinde, müzik yapanların “telif hakkı” sorununa da çözüm üretmesi bakımından son derece olumlu katkı yaptı ve şarkıcılara dinlenme/indirilme sayısına göre ücret ödüyor. Peki, Spotify nasıl ortaya çıktı?

Nasıl Ortaya Çıktı?

Spotify kurucuları Martin Lorentzon ve Daniel Ek tarafından mobil telefonlarda yayımlanmak üzere çıkartılmış olan mobil müzik uygulamasıdır. Akıllı mobil cihazlar için tasarlanan Spotify, günümüzde bilgisayarlar üzerinden de kullanım imkanı sunuyor.

Spotify ilk ne zaman kuruldu sorusunun cevabı ise 2008 yılıdır. 2008 senesinde tamamen ücretsiz bir uygulama olarak piyasaya sürülmüştü. Ancak şirket ilk senesinde 4 milyon dolardan fazla zarar ettiği için Premium üyelik sistemine geçme kararı almıştı.

Günümüzde ise hala Premium üyelikle yoluna devam etmekte ve hemen hemen dünyanın her yerinde kullanılmaktadır.

Spotify Uygulamasının Özellikleri Nelerdir?

Spotify, hem ücretli hem de ücretsiz olarak müzik dinlemenizi sağlayan bir uygulamadır. Toplamda 3 farklı üyelik tipi vardır.

  • 1.üyelik tipi olan ücretsiz üyelikte herhangi bir ücret ödemeden müzik dinleyebilirsiniz. Ancak müziklerin arasında veya birkaç müzik dinledikten sonra belirli sürelerde reklamlar çıkmaktadır. Ücretsiz üyelikte bazı şarkıları ya kısa dinleyebilirsiniz ya da hiç dinleyemezsiniz.
  • 2.üyelik tipi olan Klasik Premium üyelikte ayda belirli bir tutar ödersiniz ve hiçbir reklamla karşılaşmazsınız. Ayrıca müzikleri telefonunuza indirebilir ve internetsiz ortamda da müzik dinleyebilirsiniz.
  • 3.üyelik tipi olan Aile için Premium paketinde aynı hesap üzerinden birden çok kişi müzik dinleyebilmektedir. Bu durumda da daha ucuz bir Premium üyelik fırsatı oluştuğunu söyleyebiliriz. Aile için premium yelik paketi aynı adreste oturan en fazla 5 kişiyle sınırlıdır. Aile için premium üyelik ücreti, klasik premium üyelik paket ücretinin biraz üstündedir.
  • 4.üyelik tipi olan Öğrenci için Premium paketi öğrencilere yapılan güzel bir jest. Klasik Premium Üyelik paket ücretinin yaklaşık yarı ücretidir.

Spotify Nasıl Yüklenir?

Spotify uygulamasını yüklemek aslında oldukça basittir. Eğer Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıyorsanız, öncelikle telefonun Google Play uygulamasına girin. Arama kısmına “Spotify” yazarak uygulamayı bulun ve indirin. Aynı işlemler Ios işletim sistemli telefon kullananlar için Apple Store üzerinden yapılmalıdır.

Spotify uygulaması için e-posta ya da sosyal medya hesabınızla kayıt olup giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra müzik dinlemeye başlayabilirsiniz.

Spotify uygulamasını bilgisayar üzerine yüklemekte mümkündür. Bunun için Spotify resmi internet sitesine giriş yapıp, Spotify uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında uygulamayı bilgisayarınıza kurup, açılan uygulamadan giriş yapılması gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.