SRC Belgesi Nedir? SRC Çeşitleri Nelerdir?

0

SRC Belgesi

SRC belgesi ticari araç kullanacak olan kişilerin alması zorunlu olan bir belgedir. Bu belgeye sahip olmadan ticari araç kullanımı yapan kişiler tespit edilip cezalandırılmaktadır. Ticari araçların kapsamına yük araçlarının girdiği gibi yolcu otobüsleri de girmektedir.

Sürücülerin para kazanmak amacı ile yola çıktığı andan itibaren SRC belgesine sahip olmaları gerekir. Mesleki yeterlilik belgesi olan SRC belgesi nasıl alınır konusunda yapılan yenilikler ile artık işlemler çok kısa sürmektedir. Kendi arasında çeşitli gruplara ayrılan SRC belgelerini ve SRC belgesinin nasıl alınacağı konularını yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

SRC Belgesi ile Hangi Araçlar Kullanılır?

SRC belgesine sahip olan kişiler ticari araçları kullanabilme yetkisine sahip olmaktadırlar. Bu araçlar:

  • Kamyonet,
  • Minibüs,
  • Şehirlerarası otobüsler,
  • Çekiciler.

Karayolları taşıma kanununda bu tür araçları kullanacak kişiler SRC belgesini alıp mesleki yeterliliğe sahip olduklarını kanıtlamak zorundadırlar. Aksi takdirde SRC belgesiz ticari sürücülük yapan kişilerin ehliyetine ve aracına el konulmaktadır.

SRC Belgesi Çeşitleri

5 çeşit SRC belge türü bulunmaktadır. Bu belgeler uluslararası geçerlilik gibi farklı sınıflara ayrılmaktadır. Dolayısı ile ticaret alanınıza uygun olan SRC belgesine başvurmak en mantıklı seçenek olacaktır.

SRC 1 Belgesi

Ticaretinizi uluslararası taşımacılık yaparak gerçekleştireceksiniz bu belge türüne sahip olmanız gerekmektedir.

SRC 2 Belgesi

Yurt içerisinde yolcu taşımacılığı yapacak olan taksi, dolmuş, şehirlerarası otobüs ve çeşitli şoförlere verilmektedir.

SRC 3 Belgesi

Uluslararası yük taşımacılığı yapacak kişilerin alması gereken belge türüdür.

SRC 4 Belgesi

Yurt içerisinde yük taşımacılığı yapacak olan kişilere verilir.

SRC 5 Belgesi

Petrol, gaz, yanıcı ve çeşitli tehlikeli madde taşıyan sürücüler için verilen belgedir.

SRC Belgesi Kolay Şekilde Nasıl Alınır?

SRC Belgesi nasıl alınır sorusuna artık çok daha kolay cevap verilebilmektedir. E-Devlet tarafından yapılan güncelleme ile artık adaylar SRC belgelerine 5 dakika gibi kısa süre içerisinde sahip olabilecekler.

Kişiler kendi T.C. kimlik numaraları ile E-Devlet’e giriş yapıp online olarak belgeye başvuruda bulunabilirler. İlgili alanda karşınıza gelen soruları yanıtlayarak eksiksiz ve doğru bir şekilde kaydedebilirsiniz.

Ardından Eğitim için yanınızda ehliyet fotokopisi, nüfus cüzdanız fotokopisi, diploma fotokopisi ve 3 adet fotoğraf bulundurmanız yeterli olacaktır. Bu belgelerle SRC belgesi hizmeti veren özel şirketlerden birisine başvuru yapınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.