Sürücü Belgesi Sınıfları Nelerdir?

0

Sürücü Belgesi Sınıfları

Geçtiğimiz yıllarda sürücü belgeleri için köklü değişiklikler meydana gelmişti. Özellikle yapılan değişiklik sayesinde artık adaylar sürücü belgesine sahip oldukları ilk 2 yıl içerisinde önemli değişikliklere tabii tutuldular.

Eski sistemde ehliyetini alan adaylar bir sınıfa sokulmadan direkt olarak ehliyet sahibi olabiliyorlardı. Artık sürücü belgenizi aldığınız günden itibaren 2 yıl süre ile stajyer ehliyete sahip oluyorsunuz. Yani “aday sürücü” olarak trafikte bulunuyorsunuz. Size tanınan 75 puan bulunuyor. Yaptığınız hatalara göre de ceza puanı kesiliyor. Toplam ceza puanınız 75’e ulaştığı takdirde çeşitli yaptırımlara maruz kalacaksınız. Psikolojik test uygulanması için psiko-teknik belgesi alacak ve ehliyet için tekrardan başvurmanız gerekecek. Hep birlikte sürücü belgesi sınıfları nelerdir sorusuna yanıt bulalım.

M Sınıfı Sürücü Belgesi

Motorlu bisiklet taşıtı kullanacak adayların alması gerektiği belge tipidir. Yaş sınırı 16 olan belge türünde kullanılacak MOPED araçların 2,3,4 tekerlekleri olabilmektedir.

A1 Sınıfı Sürücü Belgesi

Sadece iki ve üç tekerlekli motosikletlere verilen ehliyet türüdür. Yaş sınırı M sınıfında olduğu gibi 16’dır. 2 tekerlekli motosikletler için silindir hacmi 125 santimetre küp, 3 tekerlekliler için ise 11 kV gücü geçmeyecek şekilde araçlar kullanabilirler. M sınıfına ait araçları da A1 sürücü belgesine sahip kişiler kullanabilir.

A2 Sınıfı Sürücü Belgesi

Sürücü belgesi sınıflarında A2 sınıfı 2 ve 3 tekerlekli araçlar için verilir. İki tekerlekli motosikletler için 35 kV güç sınırı, üç tekerlekli motosikletler için ise 15 kV güç sınırı olan araçlar içindir. Yaş sınırı 18 olmaktadır. M ve A1 sınıfındaki araçları da kullanabilmektedirler.

A Sınıfı Sürücü Belgesi

A sınıfı sürücü belgesi almak isteyen adayların A2 belgesi ile en az 2 yıllık tecrübesi bulunması gerekir. 24 yaş ve üzeri kişilerde bu şart aranmaz. Gücü 35 kV ve güve ağırlık oranı 0.2’yi geçmekte olan motosikletler için kullanılır.

B1 Sınıfı Sürücü Belgesi

Motor gücü 15 kV’yi, ağırlı ise 400 kg’ı geçmeyen dört tekerlekli motosiklet araç sahiplerine verilen belge türüdür. Yaş sınırı 16’dır.

BE Sınıfı Sürücü Belgesi

Römorklu bir şekilde yük taşıması yapacak olan kişilere verilen belge türüdür. Yaş sınırı 18’dir.

C1 Sınıfı Sürücü Belgesi

3500 ile 7500 kg arası çekici veya kamyon kullanıcılarına verilen belge sınıfıdır.

C1E Sınıfı Sürücü Belgesi

Katar ağırlığı 12.000 kilograma kadar olan römorklu sürücü adaylarına verilen belgedir.

C Sınıfı Sürücü Belgesi

Çekici ve kamyonlara aittir. Yaş sınırı 21’dir ve B grubunda ehliyet olma şartı aranır.

CE Sınıfı Sürücü Belgesi

750 kg ve üzeri römork ve yarı römork çekicileri için verilir. Yeni tır ehliyeti olarak geçmektedir.

D1 Sınıfı Sürücü Belgesi

Sürücü belgesi sınıfları nelerdir başlığı altında minibüs kullanıcıları için sunulan belgedir. 16+1 yolcu sınırına sahiptir.

D1E Sınıfı Sürücü Belgesi

16+1 yolcu kapasitesi olup 750 kg’ı geçen römork ağırlığı için verilen belgedir.

D Sınıfı Sürücü Belgesi

Otobüs kullanabilmek için kişilerin D sınıfı sürücü belgesine sahip olması gerekmektedir.

DE Sınıfı Sürücü Belgesi

D sınıfına ek olarak 750 kg ve üzeri römorka sahip otobüs kullanıcılarına verilmektedir.

F Sınıfı Sürücü Belgesi

Traktör kullanacak olan kişilerin alması gereken belgedir. Yaş sırı 18 olup, B sınıfı ehliyete sahip olanlar da traktör kullanabilmektedir.

G Sınıfı Sürücü Belgesi

İş makinesi kullanacak olan kişilere verilir. Yaş sınırı ise 18 olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.