Tekirdağ Bedelli Askerlik Yapacaklar İçin Rehber

0

Tekirdağ Saray Bedelli Askerlik Serüvenim

Tekirdağ Saray ilçesinde bulunan Fehmi Korusel Kışlası’nda yer alan 41.Komando Tugay Yardımcılığı, bedelli askerler için temel eğitim veriyor. Bir komando eğitimi veren bu tugayda hem bedelli askerler hem de uzun dönem askerler yani 6 ay askerlik yapanlar bulunuyor.

Tekirdağ Saray ilçesinde bulunan 41.Komando Tugay Yardımcılığı esasen Vize ilçesinde yer alan komutanlığa bağlı. Genel itibariyle Vize ve Saray ilçelerinde bedelli askerler için aynı eğitim veriliyor.

Tekirdağ Saray ilçesinde bedelli askerlik yapacağım belli olunca burada yer alan kışlayı ve ilçeyi merak etmiştim açıkçası ama ne yazık ki yeterli veriye ulaşamadım. Bundan sonra askerlik yapacaklar için kendi askerlik hikayemi yazmaya karar verdim, ilk andan son ana yazmak niyetim yardımcı olması dileklerimle.

Tekirdağ Saray Nasıl Bir Yer?

İstanbul’dan Tekirdağ Saray’a otobüsle gidince küçük bir otogarda indim, merkezi biraz gezdim küçük bir yer. Otogardan taksi ile giderken taksici ile biraz muhabbet edince Tekirdağ merkezin çok uzak olduğunu bu yüzden yatırım almadığını söyledi. Gerçekten de öyle ama market, kuruyemiş, yemek yerleri v.s. ihtiyacınız olan herşeyi bulabiliyorsunuz.

Kışla ile İlgili Kısa Bilgi ve Ulaşım

Saray Otogarda inince kışlaya kadar taksi 15TL ücret yazdı. Mesafe olarak 1,5 km var yok. Sonradan öğrendiğimde bazı arkadaşlarımız yürümüştü buraya. Hava şartları elverirse etrafı gezerek yürümenizi öneririm.

İlk An Kayıt ve Nizamiye Girişinde Yaşadıklarım

Askerliğin bana göre en önemli kısmı burası. Nizamiyede kayıt için sıraya girdiğinizde önünüzdeki ve arkanızdaki kişileri iyi izleyin derim. Çünkü askerliğin çoğunu bu kişilerle birlikte geçirmeye hazır olun 🙂 Ne dediğimi yazının ilerleyen kısmında daha iyi anlayacaksınız.

Nizamiyede geldiğimde girişte kocaman Fehmi Korusel Kışlası yazıyordu. 41.Komando Tugay Yardımcılığı içerdeydi.

Nöbetçi asker sevk belgeme baktıktan sonra akıllı telefon olup olmadığını sordu. Varsa emanet bölümüne bırakıyorsunuz. Akıllı telefon yani kameralı telefon hiçbir şekilde sokamazsınız.

Nizamiyede sıkı bir kontrol var. Bavullar detaylı olarak XRay cihazında inceleniyor. Bu yüzden bavulda akıllı dokunmatik cep telefonu sokmayı denemeyin.

Nizamiyede bavul Xray cihazında incelenirken sizde kemer, saati v.b. çıkarıp Xray cihazından geçiyorsunuz.

Teslim Zamanı ve Süresi

Bedelli askerlik süresi 21 gün. Ama bu sürenin 3 ya da 4 günü sevk ve yol süresi olarak geçtiği için bedelli askerlik süresi 18 gün sürüyor.

Bedelli askerlik süresinin 18 gün sürdüğünü bilin ama eğer yol izni süreniz örneğin 2 gün sürecekse haliyle bedelli askerlik eğitim sürenizde 17 güne iniyor.

Örnek vermek gerekirse İstanbul’dan Tekirdağ Saray için yol izni 1 gündür. Bedelli askerlik eğitimi 18 gün sürer. Siirt’ten Tekirdağ Saray için yol izni 2 gündür. Haliyle bedelli askerlik eğitimi 17 gün sürer.

Sevk belgesi yani sülüs kağıdında yazan tarihlere dikkat edin. Örneğin sevk belgenizde son teslim tarihi 30 Eylül yazıyorsa, 30 Eylül mesai bitimine kadar birliğe teslim olmanız gerekiyor. Yani bu saat genellikle 17:00 olur. Bir gün erken gitmeye hiç gerek yok. Bizim birlikte erken gelenler olmuştu, tarihe bakın ve bu tarihte birlikte olmanız yeterli.

Bazı bölgelerden askerliğe gelen erler için yol izni 2 gün ya da daha fazla olabilir. Örneğin çoğu kişi için birliğe teslim son tarihi 30 Eylül iken kimisi için 1 Ekim olabilir. Sevk belgesine dikkat etmek gerekiyor.

Telefon, Sim Kart ve Askercell Konusu

Kameralı cep telefonu kullanmak askerlikte yasak. Kamerası kırık akıllı telefon ya da tuşlu telefon kullanmak zorundasınız. Aksi taktirde yakalanma durumunda komutan tutanak tutar ve ceza alırsınız. Bu ceza genellikle askerliğin bir müddet uzaması.

Telefon konusunda size önerim Samsung SM B310E model tuşlu telefon. Şarjı neredeyse 7 gün gidiyor. Çift sim kart özelliği var, içinde radyo mevcut. Micro Sd kart destekliyor. Ben götürmedim ama pişman oldum. Hafıza kartı içerisine müzik atın ve kulaklığı mutlaka götürün. Zaman zaman insanın canı müzik çekiyor.

Telefon konusunda bir arkadaşımız ANKA telefon götürmüştü. Kapaklı ve 3.5g internet özelliği de vardı. Bunu da bir alternatif olarak önerebilirim.

Askerlikte priz bulmaz gerçekten zor olabiliyor. Genellikle koğuş, mescid, tuvalet bir kaç priz olan yerler.

Tekirdağ Saray’da bedelli askerlik yapanlar sim kart konusunda şanslı. Askercell almanıza gerek yok kendi hattınızı kullanmanız serbest. Zaten içerde askercell alma imkanı yok. Ben kendi hattımı kullanmayacağım illede Askercell alacağım derseniz Turkcell mağazalarından 160Tl ortalama fiyatıyla satın alıp askere öyle gidin.

Eğer bir gün kendi hattınızı kullanmayı yasak ederlerse bile bir şekilde içeri sokmanız çok kolay. Ceket cebi, ayakkabı içi, bazı bölmeler sim kart saklamak için ideal.

İlaç Sokulabilir Mi?

Raporunuz varsa ve ilaç kullanmak zorundaysanız ilaç sokmak serbest, raporunuzu yanınıza mutlaka alın.

Diğer ilaçlar konusunda ise genellikle karışmıyorlar. Ben dahil birçok arkadaş ağrı kesici, ateş düşürücü gibi bilinen ilaçları bavulun ya da çekerim cebinde geçirdik. Kabul etmezlerse çöpe atın gitsin.

Kitap ve Diğer Okunabilir Şeyler Sokulabilir Mi?

Tekirdağ Saray’da ve diğer kışlalarda askerlik yapan tüm erler kitap sokabiliyor. Kitap yasağı çok nadir görülür. Bizim koğuşta birçok kişide kitap ve mizah dergisi mevcuttu.

Önemli An: Giriş ve Kayıt Sırası

Sıraya girdiğinizde herkes sırayla kontrolden geçer ve görevli askere adını soyadını diğer bilgilerini teyit ettirir. Tekirdağ Saray ve bir çok birlikte bu aşamada size numara verilir. Örneğin 100 gibi. Bu numara sizin bedelli erlerdeki sıranız olur ve askerlik boyunca kullanılır.

Girdiğiniz sıraya göre sizi genellikle 15-20 kişilik sırayla içerde sıraya geçirirler. Buraya dikkat! Askerlik boyunca ilk anda kimle sıraya girdiyseniz onlarla bir arada olacaksınız. Özellikle önünüzdeki ve arkanızdaki kişileri iyi seçmeye çalışın derim 🙂

Numaranız belli olunca sizi 15-20 kişilik sırayla gruplara ayırırlar ve doldurmanız gereken evraklar için bekledirler. Evrak işlemleri çok uzun sürüyor. 2-3 saati buluyor.

Evrak işlemlerinden sonra asker kıyafetleri alınacak yere gidilir ve ardından sizi koğuşlara yönlendirirler. Tüm süreç boyunca başınızda mutlaka “komutan” olur. Komutanlar evrak işlemleri, kıyafet alma işlemleri ve koğuşa yerleştirme gibi tüm süreç boyunca yanınızda bulunur.

Koğuşa gittiğinizde herkesin yeri numarasına göre zaten belirlenmiş halde olacaktır. Kimse başka birisine ait yatakta yatamaz.

Koğuşa girince herkes kendisine ait dolaba eşyalarını yerleştirir. Bedelli askerlik yapacaklarsa bavul dolabın üstünde duruyor. Tekirdağ Saray için uygulama bu şekilde. Bavul ya da çanta dolabın üstünde durduğu için istediğiniz her an eşya alıp kaldırabilirsiniz. Bence büyük bir rahatlık.

Eğitimler

Tekirdağ Saray’da bedelli askerlik yapacak olanları ne çok ağır ne de çok kolay bir eğitim bekliyor. Bizim birliğimizde en çok yakındığımız konu sürekli içtima olmasıydı.

Özellikle akşam yat içtimasından önce eğitim olması sıkıcıydı.

Bizim birlikte yat içtimasına kadar askeri elbise ve kamuflaj ile durmak zorunluydu. Haliyle sivil olarak sadece koğuşlarda durabildik. Koğuşların sürekli açık olması bizim için bir avantajdı. Eğitim süresince dinlenmeye gerçekten çok ihtiyaç oluyor.

Eğitimler sabah vücut esneme sporu ile başlar. Sonrasında ilk hafta genel teptik bilgiler anlatılır, tekmil ve selam verme konuları işlenir. İkinci hafta ise selam, tekmil, rütbeler, genel konular işlenir ve tören yürüyüşleri yavaştan başlar.

Tekirdağ Saray için tören provalarının abartıldığını düşünüyorum. Oldukça yorucu geçti ve neredeyse sesimiz kısılmasına rağmen komutanlar beğenmiyordu. Aslında komutanların bütün birliği organize etmede başarısız olduğu görülüyordu ama yürüyüşlerdeki sorunlar malesef bize mâl ediliyordu.

Son hafta yine tören provaları ile geçti. Silah gösteriliyor ama atış yok. Birçok kişi silahla atış yapmak istedi ama Tekirdağ Saray için böyle bir imkan bedelli askerlikte yok.

Yağışlı havalarda gazino kısmında gebel eğitimler verildi. Biz yağmur için çok dua etmiştik ama genel olarak hava hep güneşliydi. Sabah ve akşamları soğuk hatta ayaz görüldüğü zamanlar da vardı.

Koşu yoktu ama sürekli uygun adım yürüyüşler yaptık. Bahçede yer alan barfiks demirlerinde zaman zaman arkadaşlarımızla eğlendik spor yaptık.

Bedelli Askerlikte Giderken Ne Götürülmeli

Tekirdağ Saray’da bedelli askerlik yapacaklara askeri kamuflaj ve elbise dışında;

-2 yeşil tişört, 2 yeşil atlet, banyo havlusu, 2 adet yeşil çorap veriliyor.

Bu haliyle verilen malzemeler yetersiz kalıyor. Ben gitmeden önce asker malzemeleri satan yerden 6 yeşil tişört, 6 tane yeşil çorap da almıştım.

Atlet ve çorap konusunda serbestsiniz ama tişört yeşil olmak zorunda. 18 gün için en az 9 tane tişörtünüz olsun derim. Askeri kantinde de herşey satılıyor. Çorap, tişört, eşofman takımı, terlik, şampuan ama zaman zaman bazı ürünler bitiyor. Mağdur olmamak adına en baştan sağlam gelin.

Gelirken mutlaka 1 adet günlük giyme amaçlı spor ayakkabı, 1 adet tuvalet banyo terliği, günlük giyime uyumlu eşofman altı ve üst için uyumlu tişört/uzun kollu getirin.

Yanınıza mutlaka sıvı sabun ve 2 top tuvalet kağıdı alın. Lavobalarda sıvı sabun bulmak çok zor. Yanınıza sıvı sabun yerine normal sabun da alabilirsiniz.

İyiki almışım dediğim eşyam ise “bere” oldu. Hem dışarıya çıkınca soğuktan hem de koğuşta esen rüzgardan kendimi korudum. Şiddetle tavsiye ederim, önü gözünüze doğru uzanırsa geç sönen koğuş ışığından da kendinizi korursunuz. Benim beremin önü uzundu, ışıktan rahatsız olunca gözümü kapatıyordum.

Telefonuda müzik dinlemek istiyorsanız kulaklık alın. Telefonunuz micro sd kart destekliyorsa müzik indirip atmayı unutmayın. Askerdeyken en çok aradığım şeylerden birisi de müzikti.

Kışla Kantin, ATM ve Diğer İmkanlar

Kantinlerde ihtiyacınız olan genel şeyler mevcut. Yiyecek, sigara, kıyafetler, tişört, çorap, saat, traş bıçağı gibi başlıca ürünler var. Bazen bitmek bilmeyen sayım olabilir bazende stoklar tükeniyor. O yüzden sigara içenler 3-4 paket stok yapmalı yoksa sigara bulmak zor oluyor.

Kantinde genellikle kredi kartı ya da bankamatik kartı kullanılır. Pos ile işlemler daha çabuk oluyor. İçinde en az 500TL olan bir bankamatik kartı ya da kredi kartı tüm askerlik boyunca size yeter. Cüzdanınızda ise mutlaka 100-200tl olsun.

Kahve makineleri baya işimizi gördü. Zaman zaman arıza yapınca canımızı sıksa da kahve çeşitleri konusunda işimizi gördü. Yine de böyle bir kışla için sürekli bozulan kahve makineleri yerine daha güzel ve sürekli çalışan makineler olmalı.

Döner, köfte ve suçun satılan bir yer mevcut. Lezzeti orta olsa da arada sırada değişiklik güzel oluyor. Ayrıca tost, kumru, hazır çiğ köfte, poğaça gibi alternatifler de bulunuyor.

Kışlada verilen sabah kahvaltısı pek iç açıcı değil ama öğle ve akşam yemekleri gayet doyurucu. Kendinizi aç hissederseniz tost güzel bir alternatif olabilir.

ATM konusunda sıkıntı çok fazla. Sadece Akbank var ve sürekli arızalı. Bu açıdan imkan çok kısıtlı. Gelirken yanınızda mutlaka kredi kartı ya da içinde en az 500TL nakit olan bankamatik kartı getirin. Kantinlerde bu şekilde pos ile harcama yapabilirsiniz.

Herkese güzel bir askerlik süreci dileklerimle.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.